Foto Marie-Lan Nguyen

Dějiny >> Starověké Řecko

Řekové zahájili olympijské hry téměř před 3000 lety v roce 776 před naším letopočtem. Byli drženi téměř každé čtyři roky po více než tisíc let, dokud nebyli zastaveni v roce 393 našeho letopočtu.

Kdo soutěžil na antických olympijských hrách?

Aby se mohli zúčastnit, museli být sportovci svobodným mužem (bez otroků), který mluvil řecky. Mohlo existovat také pravidlo o věku. Zřejmě chtěli, aby sportovci byli mladiství nebo alespoň mladistvě vypadající. Z toho, co víme, měli být sportovci pouze muži, existují však záznamy o tom, že alespoň jedna žena zvítězila v soutěži, pravděpodobně jako majitelka závodu na voze. Před zahájením her museli sportovci také slíbit Zeusovi, že trénují deset měsíců.

Vítězové her byli považováni za hrdiny. Za vítězství dostali olivové ratolesti, ale také se proslavili. Někdy dostávali od svého rodného města velké částky peněz.

Kde se hry konaly?

Olympijské hry se konaly v Olympii, odtud název olympiády. Byli tam drženi, protože bohové žili na hoře Olympu a hry byly na počest krále bohů, Dia. Sportovci cestovali do Olympie z mnoha různých řeckých městských států a někdy z dalekých řeckých kolonií, aby mohli soutěžit.

Starověká Olympieautor: Pierers Universal Lexicon
Starověké olympijské události

Původní olympiáda měla méně událostí než to, co máme dnes na moderních olympijských hrách. Na první olympiádě proběhla jen jedna akce. Říkalo se mu stadion a byl to běžecký závod, který se táhl po celé délce stadionu nebo kolem 200 metrů. Až na 14. olympiádě se přidali na druhém turnaji. Jednalo se o další běžeckou událost, která byla o jedno kolo kolem stadionu; asi 400 metrů.

Během několika příštích olympijských her byly přidány další události. Tyto události zahrnovaly více běžeckých závodů různých délek, wrestlingu, závodění na voze, boxu a pětiboji. Pětiboj kombinoval celkové skóre pěti událostí: skok do dálky, hod diskem, hod oštěpem, stadionový závod a zápas.

Některé z akcí měly podobné názvy jako události, které máme dnes, ale měla odlišná pravidla a požadavky. Například při skoku do dálky používali skokani ruční závaží, aby pomohli pohánět jejich těla dopředu. Také box a zápas byly velmi nebezpečné události s několika pravidly. V boxu jste mohli zasáhnout protivníka, když byl dole a zápas se nezastavil, dokud se jeden bojovník nevzdal nebo nezemřel. Nebyl to dobrý nápad zabít svého soupeře, protože mrtvý boxer dostal vítězství.

Politika a náboženství

Náboženství hrálo ve hrách velkou roli. Hry nakonec trvaly pět dní, přičemž první a poslední den byl věnován uctívání bohů. Během her bylo Zeovi obětováno sto volů. Ve hrách hrála roli také politika. Během her bylo pozorováno příměří mezi válčícími městskými státy. Sportovcům bylo umožněno projít nepřátelským územím, aby se dostali ke hrám.